Kobieta w trakcie laktacji potrzebuje średnio 500 kalorii dziennie więcej. To mniej więcej jeden posiłek. To nie znaczy, że cały dzień należy “najadać się za dwoje”, ale zwyczajnie do syta, ponieważ ciało potrzebuje prawie 700 kalorii, aby stworzyć 1 litr mleka.

Wiele kobiet przygotowujących się do bycia mamą zadało sobie to pytanie – co mogę zmienić w swoim sposobie żywienia, żeby dać mojemu dziecku to co najlepsze? Na szczęście w przypadku mam, które już swoje dziecko powitały na tym świecie i teraz karmią piersią, odpowiedź nie jest taka skomplikowana.

Kobieta w trakcie laktacji potrzebuje średnio 500 kalorii dziennie więcej. To mniej więcej jeden posiłek. To nie znaczy, że cały dzień należy “najadać się za dwoje”, ale zwyczajnie do syta, ponieważ ciało potrzebuje prawie 700 kalorii, aby stworzyć 1 litr mleka.

Co do konkretnych zaleceń “co jeść, czego nie”, to poza podstawowymi założeniami prawidłowej i zbilansowanej diety, matki karmiące nie muszą ściśle przestrzegać żadnych wymagań. Oczywiście, używki takie jak tytoń, kofeina, czy alkohol w dużych ilościach wpływają negatywnie na laktację oraz mogą obniżać wartość odżywczą mleka, jednak nie jest to ograniczenie takie, jak w przypadku trwania ciąży.

Czasem występują pewne obawy dotyczące konkretnych produktów w kontekście rozwijania alergii pokarmowych u noworodka. Jednak dotychczasowe badania nie potwierdziły korelacji między spożywaniem przez mamę np. truskawek, a późniejszym występowaniem alergii u dziecka. Dlatego nie trzeba eliminować ze swojej różnorodnej diety np. orzechów czy mleka, jeśli nie stanowią problemu dla mamy. Niepotrzebna eliminacja takich produktów może prowadzić do zubożenia diety mamy, a co za tym idzie, zmniejszenia ilości składników odżywczych w mleku.

Dieta kobiety karmiącej to nie tylko unikanie niektórych produktów. Należy również pamiętać o tym, żeby dziecku dostarczać wszystkie potrzebne składniki, a co za tym idzie, zapoznać się z rekomendowanymi suplementami dla mam. Zawierają one przede wszystkim kwasy DHA, kwas foliowy i witaminę D. Poza tymi trzema, czasami można w suplementach znaleźć żelazo, wapń lub jod. Te jednak można w dużej mierze dostarczyć z pożywieniem. W wyjątkowej sytuacji są mamy na dietach eliminacyjnych (wegetariańska, wegańska, bezglutenowa itd.). Muszą one zadbać o zapobieganie niedoborom. Na przykład kobiety na diecie wegetariańskiej koniecznie muszą pamiętać o kontrolowaniu spożycia witaminy B12, a także wapnia, żelaza, długołańcuchowych wielonienasyconych kwasów tłuszczowych oraz białka.

W skrócie – dieta kobiety w trakcie karmienia piersią powinna być zróżnicowana i oparta na piramidzie zdrowego żywienia. Mama musi pamiętać o dobrym nawodnieniu oraz zalecanej suplementacji. O nic więcej w swojej diecie nie musi się martwić, dzięki czemu ma więcej czasu i swobody na spędzanie czasu ze swoim maluszkiem.