Czytając ten artykuł poznasz czym są emocje i uczucia. Ponadto dowiesz się w jaki sposób możesz je poznać u innych oraz u siebie. Prawdopodobnie zastanawiasz się dlaczego powinieneś to wiedzieć.

Czytając ten artykuł poznasz czym są emocje i uczucia. Ponadto dowiesz się w jaki sposób możesz je poznać u innych oraz u siebie. Prawdopodobnie zastanawiasz się dlaczego powinieneś to wiedzieć. Tak naprawdę każdy człowiek w dużej mierze rozpoznaje emocje w sposób intuicyjny. Jednakże, jak się okazuje, wiele osób posługuje się jedynie podstawowymi nazwami uczuć i emocji.

Czy warto rozwijać swoją wiedzę w tym temacie? Zdecydowanie tak. Umiejętne nazywanie uczuć i emocji ułatwia nam kontakty z innymi oraz prawidłowe rozładowanie własnych uczuć. W ten sposób zapobiegamy nadmiernemu odczuwaniu codziennych trudnych sytuacji.

CZYM SĄ EMOCJE, A CZYM SĄ UCZUCIA?
Czy emocje i uczucia są nam potrzebne? Wyobraź sobie sytuację kiedy nagle na Twojej drodze pojawia się ogromny wąż, który w każdej chwili może Cię zaatakować. W takim momencie najprawdopodobniej odczujesz strach, który podpowie Ci jak masz się zachować.

Zatem emocje i uczucia są nam potrzebne ponieważ mają ogromny wpływ na nasze zachowanie. Pomagają nam również zapamiętywać i rozróżniać jakie sytuacje są dla nas dobre, ciekawe, interesujące, a które wywołują nudę lub strach. Dzięki emocjom uczymy się w jakich sytuacjach nie chcielibyśmy się więcej znaleźć.

Czym się różnią emocje od uczuć? Przede wszystkim emocji jest mniej. Poza tym są one odczuwane nie tylko przez ludzi, ale również przez niektóre zwierzęta. Ich głównym zadaniem jest spowodowanie szybkiego zachowania – np. kiedy wychodzę na ulicę i zobaczę pędzący samochód odczuję strach i intuicyjnie odskoczę do tyłu.

Uczucia natomiast są charakterystyczne dla istot wyższych w tym przede wszystkim ludzi. W przeciwieństwie do emocji, mogą być odczuwane przez dłuższy czas – np. miłość jest uczuciem długotrwałym, ponieważ odczuwamy ją przez wiele lat.

Poniżej znajdziesz listę emocji i uczuć. Zapoznaj się z nią i zastanów się, ilu z nich nie potrafiłbyś wymienić.

LISTA EMOCJI
LISTA UCZUĆ

Radość
Strach

Złość

Smutek

Wzburzenie
Frustracja

Nienawiść

Irytacja

Wściekłość

Wkurzenie

Gniew

Zdenerwowanie

Podrażnienie

Zniecierpliwienie

Zacietrzewienie

Oburzenie

Niechęć

Pogarda

Mściwość

Desperacja

Furia

Uraza

Szał

Euforia

Błogość

Podniecenie

Przygnębienie

Ból

Zranienie

Przygaszenie

Trwoga

Niepokój

Lęk

Przerażenie

Szczęście
Rozbawienie

Entuzjazm

Zadowolenie

Zachwyt

Wdzięczność

Wesołość

Ekscytacja

Sympatia

Życzliwość

Satysfakcja

Odprężenie

Ożywienie

Serdeczność

Czułość

Ulga

Beztroska

Spełnienie

Docenienie

Przyjemność

Zawód

Gorycz

Rozpacz

Żal

Melancholia

Zmartwienie

Przybicie

Depresja

Apatia

Żałoba

Panika
Obawa

Niepewność

Bojaźliwość

Nieśmiałość

Podejrzliwość

Powściągliwość

Zagubienie

Wahanie

Podejrzliwość

Popłoch

Wstyd

Poczucie winy

Zakłopotanie

Zdziwienie

Wstręt

Tęsknota

Dyskomfort

Rozczarowanie

Trauma

Upokorzenie

Poczucie bezpieczeństwa

Poczucie własnej wartości

Poczucie niższości

Poczucie straty

Poczucie krzywdy

Poczucie żałoby
Obojętność

Skrępowanie

Zazdrość

Ulga

Troska

Bezsilność

Bezradność

Amok

Napięcie

Współczucie

Zmęczenie

Niezadowolenie

Akceptacja

Miłość

Ufność

Oszołomienie

Zakłopotanie

Pogarda

Wyrzuty sumienia

Uwielbienie

Zaskoczenie

Poczucie odrzucenia

Poczucie żałoby

Obojętność

Skrępowanie

zazdrość

JAK ROZPOZNAĆ EMOCJE U INNYCH I U SIEBIE?
Na pewno zdarza Ci się czasem zapytać kogoś: „Czemu jesteś smutny? ”albo powiedzieć o kimś: „Ale się zdziwił”. Jak sam widzisz bezproblemowo i intuicyjnie rozpoznajesz emocje u innych osób! Jak to się dzieje? Uczucia u innych zazwyczaj rozpoznajemy dzięki mimice i gestom. Jeżeli osoba nie uśmiecha się, jej wzrok jest zamyślony, a postawa ciała opuszczona widzimy, że nasz rozmówca jest smutny. Emocje innych ludzi możemy również rozpoznać po specyficznych zachowaniach, np. kiedy widzimy parę trzymającą się za rękę, wymieniającą ukradkiem pocałunki wiemy, że są w sobie zakochani.

Ale jak rozpoznać emocje u siebie? Prawdopodobnie niejeden raz stwierdziłeś: jestem smutny, zły, zadowolony. Jak to się dzieje, że rozpoznajesz u siebie uczucia? Najczęściej poprzez stan fizjologiczny naszego ciała. Oznacza to, że każdej emocji towarzyszy jakiś charakterystyczny objaw w ciele fizycznym. Np. kiedy się czegoś przestraszysz, pojawiają się na Twoim ciele ciarki, przyspieszone bicie serca, przyspieszony oddech, dłonie robią się zimne i spięte. Kiedy jesteś radosny, to czujesz lekkość ciała, masz rozluźnione mięśnie. Kiedy się zakochasz poczujesz ciepło w brzuchu, przyspieszone bicie serca na widok obiektu miłości oraz rozkojarzenie.

PODSUMOWANIE
Poznałeś już podstawowe zagadnienia związane z emocjami i uczuciami. Pamiętaj, aby codziennie wyrażać to jak się czujesz, ponieważ emocje nie lubią być tłumione. Są wspaniałym zjawiskiem, którego celem jest ułatwiać, a nie utrudniać nasze życie. Dlatego zachęcamy Cię do trenowania rozpoznawania, oraz wyrażania emocji każdego dnia.

Bartosz Jasiński, psycholog
BIBLIOGRAFIA

  • Ekman P., Davidson R. (2000), Natura emocji. Gdańsk: GdańskieWydawnictwoPsychologiczne,
  • Golińska L.(2002), Emocje: przyjacielczywróg, Warszawa,
  • AntónioDamásio: BłądKartezjusza. Emocje, rozum i ludzkimózg (wyd. II). Poznań: Rebis, 2013.