Rehabilitacja w ciąży
„Ciąża to nie choroba”- to bardzo popularne stwierdzenie słyszało wiele kobiet. Ciąża choroba nie jest, jednak z pewnością to bardzo wyjątkowy okres w życiu kobiety. Każda ciąża, również ta przebiegająca prawidłowo, powoduje liczne zmiany w całym organizmie. Są one potrzebne, bo przygotowują ciało do porodu oraz służą dziecku rozwijającemu się w brzuchu.
W trakcie ciąży obserwujemy zmiany:
- układu krążenia,
- układu hormonalnego,
- układu oddechowego,
- układu moczowego,
- układu rozrodczego,
- układu pokarmowego,
- autonomicznego układu nerwowego,
- układu kostno-mięśniowo-stawowego.
Warto szczególnie dbać o swoje ciało w tym okresie. Bardzo ważny jest ruch, który pomaga radzić sobie z wieloma typowymi dolegliwościami. Ruch w ciąży pomaga, gdy dokuczają przyszłej mamie bóle kręgosłupa, stawów, głowy, trudności w oddychaniu, ociężałość, gorsze samopoczucie. Jeżeli tylko lekarz prowadzący ciążę nie widzi przeciwwskazań, należy kontynuować lub rozpocząć aktywność fizyczną, dostosowaną do trymestru ciąży oraz indywidualnych potrzeb i możliwości. Odpowiednia aktywność przygotuje również do wysiłku, jakim jest poród.
Zamiast sięgać po paracetamol lub środki rozkurczające, można wybrać się do fizjoterapeuty na ćwiczenia, masaż lub terapię manualną specjalnie dopasowane do potrzeb kobiety w ciąży.
Rehabilitacja po porodzie
Co po porodzie? Wtedy również pomocna będzie fizjoterapia. Już podczas połogu można „sprawdzić” swoje ciało i pomóc mu w powrocie do odpowiedniej formy. Zarówno poród naturalny (siłami natury), jak poród przez cesarskie cięcie, powodują pewne obciążenia dla ciała kobiety. Powinno się ocenić stan mięśni dna miednicy, bliznę po nacięciu krocza, bliznę po cesarskim cięciu.
Po porodzie wiele kobiet dotyka również problem rozejścia mięśni prostych brzucha. Jest to złożony temat, o którym więcej informacji pojawi się w najbliższym czasie na naszej stronie. Już teraz zapraszam na konsultację do naszej placówki.
Klementyna Wińska, fizjoterapeutka