Stożek rotatorów składa się z czterech grup ścięgien mięśni umożliwiających obracanie stawu ramiennego: mięśnia nadgrzebieniowego, podgrzebieniowego, podłopatkowego i obłego mniejszego. Wszystkie te mięśnie odpowiadają za ruch barku i stabilizują głowę kości ramiennej.
Najczęstszymi przyczynami uszkodzeń tej grupy mięśni są przeciążenia, urazy lub patologie wewnątrzstawowe. Każda z przyczyn, jeśli nie będzie odpowiednio leczona, może doprowadzić do długotrwałych przeciążeń, procesu degeneracyjnego, a w konsekwencji nawet upośledzenia funkcji całej kończyny.
Osoba z uszkodzonym stożkiem rotatorów ma trudności z podniesieniem kończyny i odczuwa silny ból w barku, który może promieniować w dół ramienia. Ból jest odczuwalny także w pozycji leżącej, kiedy chory chce się położyć na barku, który go boli. Ponadto osoby z dolegliwościami stożka rotatorów mogą odczuwać również brak stabilności w stawie ramiennym oraz znacznie zmniejszoną siłę mięśni w obrębie barku i ramienia.
Kiedy chory uskarża się na ból, najważniejsza jest prawidłowa diagnoza oraz rozpoczęcie natychmiastowego leczenia, dzięki któremu pacjent będzie mógł powrócić do pełnej sprawności. Zdecydowana większość urazów stożka rotatorów goi się bez konieczności interwencji operacyjnej. Wskazana jest jednak rehabilitacja, prowadzona konsekwentnie do ustąpienia wszystkich objawów.
W leczeniu urazów stożka rotatorów stosujemy:
- masaże, które uruchamiają pracę stawu i rozluźniają mięśnie,
- kinezyterapię, która wpływa na zwiększenie zakresu ruchu stawu, przywraca równowagę i siłę mięśniową kończyny oraz chroni staw barkowy przed ewentualnymi dalszymi urazami i przeciążeniami,
- krioterapię wykazującą silne działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne,
- elektroterapię, która pobudza krążenie krwi,
- laser, który przyspiesza regenerację komórek.