Parestezje, czyli drętwienie, mrowienie lub uczucie wibrowania, mogą dotyczyć całego ciała, jednak najczęściej występują w kończynach. Nazywa się je także alodynią, hiperalgezją lub przeczulicą. Skąd się biorą i jak sobie z nimi radzić?
Przyczyn parestesji jest mnóstwo, dlatego ich diagnoza jest niezwykle trudna i skomplikowana. Do najczęstszych należą ucisk oraz uszkodzenie nerwów obwodowych kończyn lub kręgosłupa. Ucisk nerwów obwodowych powodują przede wszystkim nadmierne napięcia mięśni i infekcje. Może on być również związany z obrzękiem naczyń krwionośnych lub zmian nowotworowych. Objawy parestezji mogą być także objawami towarzyszącymi takich chorób jak miażdżyca, cukrzyca, półpasiec, niedoczynność tarczycy czy stwardnienie rozsiane.
Najczęstszemu powodowi parestezji, czyli nadmiernemu napięciu mięśni przykręgosłupowych, sprzyja przede wszystkim siedzący tryb życia i brak codziennej dawki aktywności fizycznej. Aby cieszyć się zdrowiem i minimalizować ryzyko wystąpienia parestezji oraz poważniejszych chorób, zachęcamy do regularnego uprawiania sportu, który rozciąga i wzmacnia mięśnie, a także sprawia, że w ciele wzrasta poziom energii.
Jeśli odczuwasz zaburzenia czucia lub mrowienie w kończynach, zapraszamy na konsultację z fizjoterapeutą w Family Medica. W czasie konsultacji otrzymasz szczegółowe wskazówki postępowania lub zalecenia do dalszej diagnozy, która pomoże Ci w całkowitym wyeliminowaniu parestezji.