Praca siedząca, najczęściej przy biurku i komputerze, jest najczęstszą formą pracy. Nietrudno policzyć, że pracując w tej pozycji przez 8 godzin w tygodniu, siedzimy 7 pełnych dni w ciągu miesiąca! Jak w takim razie siedzieć, by unikać problemów z kręgosłupem? Oto rady do zastosowania od zaraz.
Aby nie dokuczał nam ból pleców, należy zapewnić kręgosłupowi pozycję jak najbardziej zbliżoną do naturalnej. Najprościej mówiąc, trzeba siedzieć prosto. Idealnie byłoby wstać po każdej godzinie pracy i zrobić sobie 5 minut przerwy na spacer po biurze (i wykorzystać go na dolanie wody, której picie w ciągu dnia również jest bardzo ważne!) oraz na proste ćwiczenia: ruchy głową w przód i w tył oraz na boki, skłony do przodu i w bok, uniesienie wyprostowanych rąk do góry i wydłużenie kręgosłupa, kilka kółek biodrami w obie strony.
Prawidłowa pozycja siedząca
- Całe plecy powinny przylegać do oparcia (zwróć uwagę na odcinek lędźwiowy!).
- Uda powinny być ustawione prostopadle do podłoża, a kolana poniżej linii bioder.
- W łokciach powinien zostać zachowany kąt rozwarty (tak, tak, także w czasie pisania na klawiaturze).
- Całe stopy powinny być luźno odstawione na podłodze.
Prawidłowe ustawienie monitora
- Zalecana odległość monitora od oczu wynosi od 40 do 75 cm.
- Monitor powinien być ustawiony na wprost oczu w taki sposób, aby jego górna część znajdowała się kilka centymetrów powyżej linii wzroku.
- Monitor powinien stać bokiem do źródła światła.
Prawidłowe ustawienie biurka
Biurka, przy których pracujemy, rzadko mają regulację wysokości. Warto jednak poszukać właśnie takiego, którego wysokość będzie można dostosować do swoich potrzeb.
- Blat biurka powinien znajdować się na wysokości łokci osoby pracującej.
- Biurko powinno być na tyle szerokie, aby ustawić monitor w odpowiedniej odległości od oczu.
Fotel do pracy
Fotel, na którym spędzamy 1/3 dnia, powinien być przede wszystkim wygodny. Dla każdego wygoda oznacza wprawdzie coś innego, jednak wygoda dla kręgosłupa rządzi się swoimi prawami. Fotel powinien zatem być obrotowy i wyprofilowany, z regulowanymi podłokietnikami oraz oparciem.
Klawiatura i myszka
Obie rzeczy powinny znajdować się na jednym poziomie, minimum 10-15 centymetrów od krawędzi biurka, aby móc bez przeszkód odłożyć cały nadgarstek na blacie. Dla większej wygody i ochrony nadgarstków warto wyposażyć się w specjalną podkładkę.
Podsumowanie
Pamiętajmy, że siedzenie przy komputerze – chociaż nie wygląda – jest wysiłkiem, tyle że statycznym. W czasie trwania takiego wysiłku uciskane są nerwy i naczynia krwionośne, a do mięśni nie dopływa wystarczają ilość krwi. Właśnie dlatego tak ważne jest dbanie o to, by nasza postawa siedząca była prawidłowa – unikniemy w ten sposób nie tylko bólu po całym dniu pracy, lecz także poważnych chorób kręgosłupa w przyszłości.