Rehabilitacja uroginekologiczna to wciąż mało znana gałąź fizjoterapii. Tymczasem stanowi ważne ogniwo wspomagające proces leczenia farmakologicznego i operacyjnego mięśni dna miednicy. Co jeszcze warto wiedzieć na temat rehabilitacji uroginekologicznej i komu jest dedykowana?
Czym jest rehabilitacja uroginekologiczna?
Rehabilitacja uroginekologiczna polega na usprawnianiu funkcji mięśni dna miednicy. To od ich stabilności zależy sprawne funkcjonowanie narządów rozrodczych i układu moczowego. Wiele schorzeń występujących w tych obszarach można złagodzić lub usunąć poprzez rehabilitację uroginekologiczną. Prawidłowe ustawienie miednicy pozwala na swobodne napinanie się i rozciąganie mięśni dna miednicy, a także odpowiednie ustawienie stawów biodrowych.
Kto powinien poddać się rehabilitacji uroginekologicznej i w jakich sytuacjach pomaga?
Można wymienić dwa główne powody, dla których warto wybrać się na rehabilitację uroginekologiczną. Pierwszym z nich jest profilaktyka, która sprowadza się do świadomości kobiet w zakresie ewentualnych problemów natury intymnej. Rehabilitacja jest szczególnie istotna dla kobiet przygotowujących się lub będących w ciąży, po porodzie oraz wchodzących w okres menopauzalny. Sprawne mięśnie dna miednicy zapobiegają obniżaniu się pęcherza moczowego, nietrzymaniu moczu, a także ułatwiają poród. Mogą również przywrócić satysfakcję z życia seksualnego kobiet, które odczuwają ból podczas stosunku.
Drugim powodem dla którego warto udać się na konsultację uroginekologiczną jest leczenie. Do najczęstszych problemów w tym zakresie można zaliczyć wysiłkowe i nocne nietrzymanie moczu, obniżanie się macicy i pęcherza, zbyt szeroka lub zbyt wąska pochwa, bolesne miesiączki czy przewlekłe bóle lędźwiowego odcinka kręgosłupa.
Jak wygląda rehabilitacja uroginekologiczna?
Przede wszystkim warto wiedzieć, że rehabilitacja nie jest bolesna. W pierwszej kolejności fizjoterapeuta przeprowadza wywiad i ocenia pracę mięśni dna miednicy. Następnie uczy pacjenta odpowiedniego wykonywania ćwiczeń, które trzeba wykonywać w domu. Co ciekawe, można trenować w dowolnym miejscu i czasie – osoby z otoczenia nawet nie będą miały świadomości, że właśnie wykonujemy ćwiczenia mięśni głębokich dna macicy.
W Family Medica w fizjoterapii uroginekologicznej specjalizuje się mgr Klementyna Kajma.
Umów wizytę:
przychodnia@familymedica.waw.pl
tel.: (22) 883 47 14
kom: 508 088 866