Chcesz zrzucić zbędne kilogramy po ciąży? Zanim zdecydujesz się na odchudzanie powinnaś poznać kilka zasad, które pomogą szybko wrócić do formy. Kiedy jest dobry moment na podjęcie diety po porodzie? Czy karmienie piersią wspomaga proces odchudzania?

Chcesz zrzucić zbędne kilogramy po ciąży? Zanim zdecydujesz się na odchudzanie powinnaś poznać kilka zasad, które pomogą szybko wrócić do formy. Kiedy jest dobry moment na podjęcie diety po porodzie? Czy karmienie piersią wspomaga proces odchudzania?

Proces odchudzania a karmienie piersią
W trakcie karmienia zapotrzebowanie energetyczne młodej mamy wynosi około 3000-3100 kcal. Podczas karmienia kobiety spalają nawet 500 kalorii dziennie. Jako że wytwarzanie mleka wymaga wydatkowania dużej liczby kalorii, karmienie piersią przyspiesza odchudzanie. Jednak może to nie wystarczyć w walce o zgrabną sylwetkę.

Należy pamiętać, że organizm kobiety potrzebuje czasu, by w pełni się zregenerować– może to zająć około 6 tygodni. Dlatego nie należy stosować rygorystycznych diet, które mogą odbić się zarówno na zdrowiu mamy, jak i maluszka. Najlepiej wstrzymać się z odchudzaniem przynajmniej do ukończenia przez dziecko dwóch miesięcy. W tym czasie nie warto patrzeć na wagę, a jedynie zadbać o zdrową, zbilansowaną dietę bogatą w składniki odżywcze.

Nawet jeżeli po 2 godzinach od ostatniego posiłku poczujesz głód, nie rezygnuj z przekąski. Jest to sygnał, że organizm potrzebuje więcej energii. Warto pamiętać, że każda młoda mama gubi zbędne kilogramy w swoim tempie, a powrót do wagi sprzed ciąży może zająć od kilku do kilkunastu miesięcy. Spadek wagi nie powinien być większy niż 0,7 kg tygodniowo!

Jak wrócić do formy po porodzie? Dieta i ruch
Młode mamy nie mogą narzekać na brak ruchu i obowiązki związane z dzieckiem. Lekarze podkreślają, że nie należy się forsować uprawiając wyczerpującą aktywność fizyczną. Warto natomiast spacerować na świeżym powietrzu, by dotlenić organizm i pobudzić mięśnie do pracy. Jeżeli tylko czas na to pozwala, warto również jeździć na rowerze lub biegać.

A na jakich produktach warto oprzeć swój jadłospis? Dieta powinna być przede wszystkim zbilansowana. Należy spożywać produkty bogate w białko, tłuszcze, węglowodany, błonnik, witaminy oraz minerały. Dzięki temu unikniesz niedoboru składników odżywczych. Należy zwrócić szczególną uwagę na produkty z zawartością białka, wapnia i żelaza, ponieważ pomogą stymulować produkcję mleka. Warto wprowadzić do diety produkty pełnoziarniste, jajka, zielone warzywa, nabiał, rośliny strączkowe, chude mięso, owoce cytrusowe oraz suszone owoce.

Mimo że nadmiar obowiązków i zmęczenie potrafi dać w kość, najlepiej ograniczyć spożycie kawy do 2-3 filiżanek dziennie, odpowiadającym 200 mg kofeiny. Dlaczego jest to takie ważne? Picie kawy odwadnia organizm, a utrata niezbędnych płynów może również być niekorzystna dla malucha.

Spożywaj 5-6 posiłków dziennie, z których 3 będą stanowiły dania główne. Jeżeli poczujesz głód pozwól sobie na przekąskę w postaci orzechów, warzyw czy owoców. Postaraj się ograniczyć zachcianki na słodkie i słone przekąski, które dostarczają jedyne pustych kalorii. Równie ważne jest nawadnianie organizmu – warto pić wodę wzbogaconą na przykład o owoce, liście bazylii, mięty lub melisy.

Pamiętaj, że odchudzanie to proces, więc w pierwszych tygodniach po porodzie musisz zadbać o siebie i dziecko, bez stosowania rygorystycznych diet.

W Family Medica przyjmuje dietetyk:
mgr inż. Elżbieta Gmurczyk
Umawianie wizyt do dietetyka:
przychodnia@familymedica.waw.pl
tel.: (22) 883 47 14
kom: 508 088 866