Ostroga piętowa - przyczyny występowania i metody leczenia - Family Medica
Ostroga piętowa leczenie

Problem występowania ostrogi piętowej dotyczy osób obu płci i w różnym wieku, a jej przyczyna nie jest do końca poznana. Za jeden z powodów powstawania ostrogi uważa się przewlekły stan zapalny w okolicy kości piętowej, który uaktywnił się na skutek ucisku i drażnienia okolicznych struktur. Jeśli stan zapalny trwa przez dłuższy czas, na pięcie lub w okolicy pięty tworzy się narośl kostna, tak zwana ostroga. Najczęściej stan zapalny, który wywołuje powstanie ostrogi piętowej, dotyka rozcięgna podeszwowego.

Rozcięgno podeszwowe pełni funkcje umożliwiające chodzenie. Choć jest narażone na liczne obciążenia w trakcie wykonywania różnych czynności, wiele osób nie poświęca tej strukturze zbyt wiele uwagi. Mikrourazy, które mogą prowadzić do wystąpienia długotrwałych przeciążeń i wywołać stan zapalny, powstają podczas treningów bez rozgrzewki i rozciągania mięśni stopy, z czego zdecydowana większość ludzi uprawiających sport nie zdaje sobie sprawy.

Ryzyko wystąpienia zapalenia rozcięgna podeszwowego jest większe u osób otyłych i pracujących w pozycji stojącej. Wpływ na kondycję pięty i całej stopy ma również fakt, że u kobiet i mężczyzn w okolicach 50. roku życia zaczynają zmiany w strukturze tkanki tłuszczowej, która ma za zadanie amortyzować urazy.

Początkowym objawem ostrogi piętowej jest ból w okolicy pięty, występujący głównie po przeciążeniu stopy. Po początkowej fazie przechodzi on w ból po każdym, nawet najmniejszym obciążeniu, a następnie staje się bólem odczuwanym nawet w trakcie spoczynku.

Celem leczenia ostrogi piętowej jest zlikwidowanie stanu zapalnego, dzięki czemu ustąpią również dolegliwości bólowe. Sposobów leczenia ostrogi jest kilkanaście, dlatego do każdego przypadku należy dobrać metodę dostosowaną do zaawansowania ostrogi oraz ewentualnych chorób towarzyszących.

Wszystkie prawa zastrzeżone dla FamilyMedica

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out LoudPress Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out LoudPress Enter to Stop Reading Page Content Out LoudScreen Reader Support