Leczenie osoczem bogatopłytkowym – przełom w medycynie - Family Medica
leczenie PRP

Obecnie medycyna coraz częściej proponuje nieinwazyjne zabiegi, które zmniejszą dolegliwości bólowe pacjentów. Jednym z nich jest leczenie osoczem bogatopłytkowym, które stosuje się miedzy innymi w leczeniu urazów ortopedycznych. Na czym polega zabieg i w jakich przypadkach się go stosuje?

Co to jest osocze bogatopłytkowe?

Osocze bogatopłytkowe (PRP) jest substancją, którą otrzymuje się z krwi pacjenta. Jego działanie przyczynia się do stymulacji odbudowy tkanki mięśniowej i ścięgien oraz naprawy tkanek w trakcie gojenia, dzięki czynnikom wzrostu.W ten sposób leczenie niektórych schorzeń ortopedycznych odbywa się bez koniecznościoperowania. Preparat PRP wstrzykuje się bezpośrednio w chorobowo zmienioną tkankę przy znieczuleniu miejscowym.

Osocze bogatopłytkowe może być wykorzystywane między innymi w przypadku zapalenia ścięgna Achillesa, zabiegu rekonstrukcji więzadła krzyżowego, licznych schorzeń i kontuzji, braku zrostu po złamaniach czy w celu przyspieszenia gojenia się ran po zabiegach operacyjnych. Wskazań do zastosowania terapii PRP jest bardzo dużo. Warto skonsultować się z lekarzem w celu możliwości zakwalifikowania się do zabiegu.

Na czym polega zabieg PRP?

Osocze bogatopłytkowe zostaje przygotowane poprzez pobranie w sterylnych warunkach niewielkiej ilości krwi żylnej pacjenta. Najprościej rzecz ujmując osocze przygotowuje się z krwi poprzez wirowanie. Objętość próbki jest dostosowana do formy zaawansowania urazu i jego rozmiaru. Po iniekcji PRP w wybrany obszar schorzenia mogą wystąpić dolegliwości bólowe, które w krótkim czasie przechodzą.

Terapia osoczem bogatopłytkowym jest całkowicie bezpieczna. Stosując tę metodę unikniemy typowych reakcji alergicznych lub zakażeń – organizm nie traktuje preparatu, jako„obcego”. Jak w przypadku każdej terapii istnieją pewne przeciwwskazania. Osocza bogatopłytkowego nie powinno podawać się osobom, które chorują między innymi na przewlekłe choroby wątroby, sepsę, zespół wątrobowo-nerkowy, zakażeni wirusami HCV, HBS, HIV czy chorzy na sklerodermię. Podczas wizyty, lekarz zawsze przeprowadza pełny wywiad z pacjentem, aby wykluczyć przeciwwskazania.

Wszystkie prawa zastrzeżone dla FamilyMedica

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out LoudPress Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out LoudPress Enter to Stop Reading Page Content Out LoudScreen Reader Support