Co to jest i na czym polega rehabilitacja uroginekologiczna? - Family Medica
rehabilitacja uroginekologiczna

Rehabilitacja uroginekologiczna to wciąż mało znana gałąź fizjoterapii. Tymczasem stanowi ważne ogniwo wspomagające proces leczenia farmakologicznego i operacyjnego mięśni dna miednicy. Co jeszcze warto wiedzieć na temat rehabilitacji uroginekologicznej i komu jest dedykowana?

Czym jest rehabilitacja uroginekologiczna?

Rehabilitacja uroginekologiczna polega na usprawnianiu funkcji mięśni dna miednicy. To od ich stabilności zależy sprawne funkcjonowanie narządów rozrodczych i układu moczowego. Wiele schorzeń występujących w tych obszarach można złagodzić lub usunąć poprzez rehabilitację uroginekologiczną. Prawidłowe ustawienie miednicy pozwala na swobodne napinanie się i rozciąganie mięśni dna miednicy, a także odpowiednie ustawienie stawów biodrowych.

Kto powinien poddać się rehabilitacji uroginekologicznej i w jakich sytuacjach pomaga?

Można wymienić dwa główne powody, dla których warto wybrać się na rehabilitację uroginekologiczną. Pierwszym z nich jest profilaktyka, która sprowadza się do świadomości kobiet w zakresie ewentualnych problemów natury intymnej. Rehabilitacja jest szczególnie istotna dla kobiet przygotowujących się lub będących w ciąży, po porodzie oraz wchodzących w okres menopauzalny. Sprawne mięśnie dna miednicy zapobiegają obniżaniu się pęcherza moczowego, nietrzymaniu moczu, a także ułatwiają poród. Mogą również przywrócić satysfakcję z życia seksualnego kobiet, które odczuwają ból podczas stosunku.

Drugim powodem dla którego warto udać się na konsultację uroginekologiczną jest leczenie. Do najczęstszych problemów w tym zakresie można zaliczyć wysiłkowe i nocne nietrzymanie moczu, obniżanie się macicy i pęcherza, zbyt szeroka lub zbyt wąska pochwa, bolesne miesiączki czy przewlekłe bóle lędźwiowego odcinka kręgosłupa.

Jak wygląda rehabilitacja uroginekologiczna?

Przede wszystkim warto wiedzieć, że rehabilitacja nie jest bolesna. W pierwszej kolejności fizjoterapeuta przeprowadza wywiad i ocenia pracę mięśni dna miednicy. Następnie uczy pacjenta odpowiedniego wykonywania ćwiczeń, które trzeba wykonywać w domu. Co ciekawe, można trenować w dowolnym miejscu i czasie – osoby z otoczenia nawet nie będą miały świadomości, że właśnie wykonujemy ćwiczenia mięśni głębokich dna macicy.

W Family Medica w fizjoterapii uroginekologicznej specjalizuje się mgr Klementyna Kajma.

Umów wizytę:

przychodnia@familymedica.waw.pl
tel.: (22) 883 47 14
kom:
508 088 866

Wszystkie prawa zastrzeżone dla FamilyMedica

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out LoudPress Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out LoudPress Enter to Stop Reading Page Content Out LoudScreen Reader Support